Γιορτή 25ης Μαρτίου

Οργάνωση : Αλίγκα Βασιλική - Τασιούλη Μαρία  - Στεργιούλα Παναγιώτα

Μουσική επιμέλεια : Τερζούδη Δώρα

Τεχνική υποστήριξη : Νταφόπουλος Ευθύμιος

Το 9ο Γυμνάσιο Λάρισας τίμησε και φέτος την επέτειο του ηρωικού 1821, την εθνική μας παλιγγενεσία και την Ανάσταση του Γένους των σκλαβωμένων Ελλήνων σε συνάρτηση με την θρησκευτική γιορτή του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου σε μια ξεχωριστή σχολική γιορτή, μια μέρα υπέρτατης τιμής και μνήμης για όλο τον ελληνισμό.

Με ενθουσιασμό και εθνικό παλμό οι μαθητές και οι μαθήτριες και των τριών τάξεων του σχολείου μας με την καθοδήγηση των υπεύθυνων για τη γιορτή εκπαιδευτικών οργάνωσαν και παρουσίασαν το χρονικό των γεγονότων που οδήγησαν στο μεγάλο ξεσηκωμό και στο ποθητό της λευτεριάς, απήγγειλαν δημώδη τραγούδια και ποιήματα, διάβασαν πεζά κείμενα για τον αγώνα και εξέφρασαν την περηφάνια και την εθνική ανάταση με το χορό και το τραγούδι.

Και η μεστή από μηνύματα και συναισθήματα γιορτή ολοκληρώθηκε με το θεατρικό για το κρυφό σχολειό που φώτισε τις αξίες και το πνεύμα των ηρωικών προγόνων μας και σκόρπισε λίγη από την αίγλη και τη λάμψη του ’21.

Η εκδήλωση τελείωσε μέσα σε κλίμα βαθιάς συγκίνησης καθώς μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί ενθυμούμενοι την ανείπωτη τραγωδία των Τεμπών τίμησαν τα αθώα θύματα του δυστυχήματος με τη σιωπή τους κι ένα συγκινητικό τραγούδι.

Στο τέλος της σχολικής γιορτής πριν τον εθνικό ύμνο ο στρατιωτικός ιερέας πατέρας Αθανάσιος Τσιμενίδης απηύθυνε μηνύματα πνευματικά σχετικά με το νόημα της γιορτής της 25ης Μαρτίου προς τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας.

Για φωτογραφίες της γιορτής πατήστε >>>εδώ<<<

Για φωτογραφίες της παρέλασης πατήστε >>>εδώ<<<

«  Μάιος 2024  »