Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Εκδηλώσεις προς τιμήν των Τριών Ιεραρχών(2023)

ΤΟ 9ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΤΙΜΗΣΕ ΤΑ “ΓΡΑΜΜΑΤΑ’’ ΤΙΜΩΝΤΑΣ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου το 9ο Γυμνάσιο Λάρισας πραγματοποίησε μια σειρά εκδηλώσεων προς τιμήν των Τριών Ιεραρχών .Συγκεκριμένα τμήματα του σχολείου ( Γ3 και Γ4) μετείχαν στον εκκλησιασμό, στον Ιερό Ναό της του Θεού Σοφίας. Παράλληλα, τόσο την ίδια μέρα όσο και τις προηγούμενες μέρες, με την καθοδήγηση των θεολόγων του σχολείου μας, της κ. Τασιούλη Μαρίας και του κ. Σταυρόπουλου Β., στο πλαίσιο των μαθημάτων τους, υλοποιήθηκαν διδακτικές παρεμβάσεις σε θεματικές σχετικές με το πολύπλευρο έργο των Τριών Ιεραρχών ( παιδαγωγικό-κοινωνικό-φιλοσοφικό-θεολογικό).

Είναι αξιοσημείωτο ότι στις παραπάνω δράσεις, η όλη διδακτική παρουσίαση έγινε από ομάδες μαθητών των αντίστοιχων τμημάτων που εθελοντικά ανέλαβαν να δραματοποιήσουν “βιωματικά”, υποδυόμενοι τα πρόσωπα των 3 Ιεραρχών.

Τα μηνύματα πολλαπλά και ουσιαστικά συνάμα…

Οι Τρεις Ιεράρχες τίμησαν τα γράμματα γιατί “παίδευσαν” το “ΕΓΩ” τους… εξημερώνοντάς το στη χάρη της καλής και “αγαθής” γνώσης!

Γνώρισαν πολλά!

Σπούδασαν πολλά!

Μα χόρτασαν το νου και την καρδιά, μοιράζοντάς τα.

Μόνο όταν χαρίζεται η γνώση πλαταίνει με ομορφιά η ζήση μας!!!

Στο τέλος της ημέρας οι μαθητές στα αντίστοιχα τμήματα τους έκοψαν τη βασιλόπιτα, τις οποίες πρόσφεραν ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 9ου Γυμνασίου μαζί με τα δώρα για τους τυχερούς μαθητές, και τους ευχαριστούμε πολύ γι΄ αυτό .

Επίσης, και ο Σύλλογος Διδασκόντων “βασίλεψε” τη δική του πίτα, την κοπή της οποίας ευλόγησε ο πατήρ Αθανάσιος Τσιμενίδης ( Στρατιωτικός Ιερέας του ΑΤΑ) κοινωνώντας μας και λίγα πνευματικά λόγια για τη νοηματοδότηση της φιλανθρωπίας του Μ. Βασιλείου.

Για φωτογραφίες πατήστε >>>εδώ<<<

«  Μάιος 2024  »