Ασφαλής χρήση του διαδικτύου

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Σχολείο μας την Τετάρτη 15/12/2021 ενημέρωση σε μαθητές/τριες της Β’ γυμνασίου για την Ασφαλή χρήση του διαδικτύου από τον κ. Χ. Πιτσίλκα, Κοινωνιολόγο, Επιστημονικό Στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης –ΟΚΑΝΑ. Η ενημέρωση αφορούσε στην παρουσίαση των θετικών αποτελεσμάτων που μπορεί να έχει η ασφαλής χρήση του διαδικτύου, αλλά και τα αρνητικά φαινόμενα που παρουσιάζονται (η κλοπή και κατάχρηση προσωπικών δεδομένων και πνευματικής ιδιοκτησίας, ο ηλεκτρονικός εκφοβισμός, το grooming, ο ρατσισμός και προσηλυτισμός, ο τζόγος, η εθιστική φύση των παιχνιδιών και η εξάρτηση κ.α.).

Οι μαθητές/τριες έδειξαν ενδιαφέρον, υπέβαλαν ερωτήματα και ακολούθησε συζήτηση, ώστε να κατανοήσουν ότι η χρήση του διαδικτύου πρέπει να γίνεται με οριοθέτηση και όχι σε βάρος άλλων δραστηριοτήτων τους. Επίσης τονίστηκε η αναγκαιότητα τήρησης κανόνων στη χρήση του, όπως και στην πραγματική μας ζωή, σε συνδυασμό με αξίες που πρέπει να μας διακατέχουν, όπως: ο σεβασμός στις ανάγκες και την διαφορετικότητα του άλλου, η προστασία των προσωπικών μας δεδομένων αλλά και των άλλων, η ανάπτυξη της κριτικής μας σκέψης ως αντίβαρο στην παραπληροφόρηση, η καλλιέργεια της ενσυναίσθησής μας, η ενεργή στάση μας προκειμένου να σταματήσουμε φαινόμενα που εξελίσσονται και μπορεί να βλάπτουν άλλους συμμαθητές.

Για φωτογραφίες πατήστε >>>εδώ<<<

«  Μάιος 2024  »